Szaleństwo muzyczne czas zacząć

Dzisiaj rusza międzynarodowy festiwal Szalone Dni Muzyki 2012 ROSJA, który przez trzy dni (28-30 września) wypełni sceny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jak przewiduje główny organizator festiwalu Orkiestra Sinfonia Varsovia, w tym roku festiwal zarazi swoim szaleństwem tysiące osób! Koncert inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Puszkina.

Trwają ostatnie przygotowania do tego niezwykłego festiwalu, podczas którego zagra blisko 1000 świetnych muzyków wykonujących utwory najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz. Na Placu Teatralnym stawiany jest ogromny namiot, nazwany na potrzeby festiwalu Salą Gogol. Jeszcze ostatnie próby dźwięku, ustawienia nagłośnienia, strojenie instrumentów i szaleństwo muzyczne czas zacząć!

Pierwsze dźwięki zagrają dzisiaj o 17:30 Młodzi Wykonawcy – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego. Koncert rozpocznie się od słynnej suity baletowej Czajkowskiego: „Jezioro łabędzie”.

W Sali Gogol (namiocie koncertowym na Placu Teatralnym) podczas trzech dni festiwalu będą prezentować się głównie Młodzi Wykonawcy, czyli 10 najlepszych orkiestr szkolnych w Polsce wybranych spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu, ale nie tylko. W sobotę o 20:30 odbędzie się tu koncert specjalny słynnego Motion Trio, a w niedzielę o 21:30, na zakończenie festiwalu, w namiocie zobaczymy Rosyjską Orkiestrę Rogów prosto z Petersburga.  Do namiotu koncertowego wstęp jest wolny.

Namiot koncertowy na Placu Teatralnym to jedynie jedno z miejsc festiwalowych szaleństw. Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępnia na potrzeby festiwalu 4 sale, które otrzymały specjalne nazwy na najbliższe trzy dni: Sala Dostojewski – 350 miejsc, Sala Czechow – 250 miejsc, Sala Tołstoj – 200 miejsc i w końcu Sala Puszkin – aż 1600 miejsc!

To właśnie w Sali Puszkin, dzisiaj o godzinie 19:00, odbędzie się koncert inauguracyjny, który rozpocznie niezwykły Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej, pod dyrekcją ks. mitrata Michała Niegerewicza. W koncercie wystąpią również: pianista Boris Berezovsky, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Młodzi Wykonawcy oraz uczestnicy projektu Akademia Sinfonia Varsovia – elitarnej szkoły gry orkiestrowej dla najlepszych absolwentów i uczniów szkół muzycznych w Polsce, a zadyryguje nimi Alexander Vedernikov.

Głównym przesłaniem festiwalu jest stwierdzenie, że muzyka klasyczna jest dla każdego, bez względu na to w co się ubiera i kim jest. René Martin, pomysłodawca i twórca festiwalu, mawia: „Kto powiedział, że Czajkowskiego i Szostakowicza nie można słuchać w T-shircie i wytartych jeansach?”. Podczas tego wyjątkowego festiwalu nikt więc nie spojrzy krzywo na sąsiada w bluzie, swetrze, trampkach, czy sztruksach. Zaproszony jest każdy, jednak z kupnem biletów należy się spieszyć – wolnych miejsc szybko ubywa!

 

 

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry