Szalone akordy i rekordy – Podsumowanie Szalonych Dni Muzyki 2012 ROSJA

LICZBA WEEKENDU: 36 660 – tyle osób wzięło udział w festiwalu

Szalone akordy i rekordy

 

Szalone akordy i rekordyFestiwal Szalone Dni Muzyki 2012 ROSJA dobiegł końca. Genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz, przyciągnęła rekordową liczbę widzów. Frekwencja w Salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wyniosła ogółem 94%. W ciągu trzech dni w Teatrze znalazło się 22 960 słuchaczy, w namiocie na Placu Teatralnym 10 650 słuchaczy, natomiast w Akcji Labirynt poprzedzającej festiwal wzięło udział 3050 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych – w sumie 36 660 uczestników i słuchaczy. 

Zainteresowanie festiwalem było tak ogromne, że mimo przearanżowania widowni w Sali Tołstoj – dostawienia w nocy, z soboty na niedzielę, 180 krzeseł i wznowienia sprzedaży, bilety skończyły się wczesnym popołudniem w niedzielę. Przez cały weekend przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową ustawiały się długie kolejki po bilety i do wejścia – jak przed prawdziwym koncertem rockowym! Tutaj jednak warto podkreślić wyjątkowy przekrój publiczności, niespotykany nigdzie indziej – od najmłodszych, jeszcze w wózkach i nosidełkach niemowlaków, przez młodzież, studentów, aż po osoby starsze. Dzięki głównemu przesłaniu festiwalu: „Muzyka klasyczna jest dla każdego”, oraz atmosferze jaką niesie on ze sobą, w salach teatru najliczniejszą grupę tworzyły młode osoby, które nie musiały przystrajać się w krawaty, muszki i eleganckie stroje wieczorowe. Choć byli i tacy.

„Niezmiernie cieszymy się z tak dużego sukcesu festiwalu i dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. To były doprawdy szalone dni, podczas których padały rekordy zainteresowania i frekwencji w Teatrze. Atmosfera, którą stworzyli zarówno wyśmienici artyści z całego świata oraz najzdolniejsza młodzież z Polski, jak i niezastąpiona publiczność jest niepowtarzalna” – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia. „Coś się kończy, coś się zaczyna, więc nie tracąc chwili, zaczynamy już myśleć o kolejnym szaleństwie – za rok Szalone Dni Muzyki 2013 Francja i Hiszpania, na które już teraz gorąco zapraszam. Zapamiętajcie daty: 27-29 września 2013 r.” – dodaje Janusz Marynowski.

Na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpili artyści z 7 krajów: Francji, Gruzji, Libanu, Rosji, Uzbekistanu, Włoch oraz Polski, a wśród nich m.in. słynni soliści: Boris Berezovsky, Nikolai Lugansky, Abdel Rahman El Bacha, Nikita Boriso-Glebsky, Alexander Kniazev, Adrei Korobeinikov, dyrygenci: Dmitri Liss, Alexander Vedernikov, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, George Tchitchinadze, Aziz Shokhakimov, czy zespoły kameralne: Trio Wanderer, Kwartet Borodina.

Świetnie spisali się młodzi wykonawcy – przedstawiciele 10 najlepszych zespołów szkolnych, wybranych w konkursie wśród kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Eliminacje zostały zorganizowane dzięki współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występy w Salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej były dla zespołów szkolnych ogromnym wyróżnieniem. Dodatkowo zespoły te, jako słuchacze, bezpłatnie uczestniczyły w innych koncertach, podpatrując profesjonalistów zarówno z Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Filharmonii Narodowej, czy Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak i solistów i dyrygentów znanych na całym świecie. A także, bardzo uważnie, swoich kolegów z innych miast.

Bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających festiwalu cieszyły się jak zawsze koncerty Smykofonii. Swoich licznych wielbicieli znalazła też: Orkiestra Rogów Rosyjskich. Nadkomplet publiczności miał miejsce m.in. podczas koncertu specjalnego Motion Trio, gdzie w pierwszych rzędach, na swoich ulubionych krzesłach z prawie 50 warszawskich klubów zasiedli zwycięzcy zorganizowanej przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i JWT Warszawa „Gry o stołki”.

Festiwal zdobył również niemałą popularność wśród użytkowników portalu społecznościowego Facebook, gdzie w ciągu miesiąca przyciągnął ponad 1000 fanów. Informacje umieszczane na portalu docierały średnio do 20 000 użytkowników tygodniowo, którzy tak komentowali festiwal: „Niech TE dni trwają wiecznie”, „To były dni :o) szkoda, że tylko raz w roku :o(”, „Świetny pomysł. Na następny rok będę z moją wnuczką!”, czy w końcu „w tym szaleństwie nawet trrrochę polubiłam facebook…”. Więcej na fun page’u: Szalone Dni Muzyki.

Organizatorzy festiwalu w Polsce dziękują uczestnikom za wspólne przeżycia w tym roku i już teraz zapraszają na wspaniałą przygodę z francuską i hiszpańską muzyką klasyczną w przyszłym roku!

Francja      27 – 29 września 2013     Hiszpania

  

 

 

 

 

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry