Aziz Skokhakimov

dyrygent

Aziz Skokhakimov

Niezwykły młody dyrygent Aziz Shokhakimov pojawił się na scenie muzycznej w wieku zaledwie 21 lat, zachwycając publiczność w Bambergu, gdzie przyznano mu drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Gustava Mahlera, organizowanym pod auspicjami orkiestry Bamberger Symphoniker.

Aziz Shokhakimov święci tryumfy po udanych debiutach w Niemczech z drezdeńską Staatskapelle i Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, we Włoszech z Filarmonica del Teatro Comunale di Bologna i w Polsce z cieszącą się ogromnym uznaniem orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Shokhakimov stał się sławny bardzo wcześnie. Urodził się w 1988 r. w Taszkiencie, w Uzbekistanie. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. E. Uspenskiego dla dzieci utalentowanych, gdzie uczył się gry na skrzypcach, altówce i dyrygentury (w klasie profesora W. Neymera). W wieku trzynastu lat wystąpił po raz pierwszy z Państwową Uzbecką Orkiestrą Symfoniczną, dyrygując V Symfonią Beethovena i I Koncertem Fortepianowym Liszta. Rok później otrzymał zaproszenie do poprowadzenia po raz pierwszy opery (Carmen) w Państwowym Teatrze Opery i Baletu.

W 2005 r., w wieku 17 lat, Aziz Shokhakimov otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w programie szkoleniowym Rosyjskiej Orkiestry Filharmonicznej pod kierunkiem Maestro Władimira Spiwakowa, po czym otrzymał w 2010 r. zaproszenie do pokierowania jednym z koncertów abonamentowych. Wkrótce potem Aziz otrzymał stypendium od Fundacji im. Władimira Spiwakowa. W 2006 r., w wieku zaledwie 18 lat, Aziz Shokhakimov objął stanowisko pierwszego dyrygenta Państwowej Uzbeckiej Orkiestry Symfonicznej, na którym pozostaje do dziś.

Poza debiutem z Sinfonią Varsovią i tournée z zespołem I Musici de Montréal, występy artysty z zespołami Bologna Teatro Communale Filarmonica, orkiestrą La Verdi w Mediolanie oraz z Państwową Filharmonią Rosyjską zaowocowały zaproszeniami do ponownych występów – z orkiestrą La Verdi w sierpniu 2012 r. na specjalne wykonanie VII Symfonii Szostakowicza.
W sezonie artystycznym 2012-2013, Aziz Shokhakimov zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych z Oregon Symphony Orchestra, a także pokieruje Hiszpańską Orkiestrą Radia i Telewizji w Madrycie (RTVE). Wystąpi także z Düsseldorfer Symphoniker i z Pacific Symphony.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry