Izabela Matuła

sopran

Izabela Matuła

Studiowała teorię muzyki oraz śpiew (w klasie Semena Shkurhana) na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką konkursów wokalnych: w Beeskow, Niemcy (2005), w Nowym Sączu (2009), w konkursie Wilhelm Stenhammar International Music Competition (2010). Artystka reprezentowała Polskę w konkursie „BBC Cardiff Singer of the World” w 2009 r.

Izabela Matuła często występuje w repertuarze oratoryjnym. W roku 2010 zaśpiewała w Filharmonii Krakowskiej w VIII Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, w Zielonej Górze w II Symfonii Mahlera, na Wawelu w II Symfonii Mikołaja Góreckiego podczas uroczystości obchodów 600-tnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Wielokrotnie miała okazję wykonywać też dzieła Krzysztofa Pendereckiego przez niego dyrygowane takie jak: „Siedem bram Jerozolimy”, Credo, VIII Symfonię, Kadisz, „Powiało na mnie morze snów…“.

Śpiewaczka doskonale sprawdza się również w repertuarze operowym. W sezonie 2008/2009 wystąpiła w Operze Krakowskiej w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego oraz jako Margarita w „Fauście” Gounoda. W roku 2010 pojawiła się na tej samej scenie jako Micaela w „Carmen” Bizeta. Podczas 14. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wystąpiła w wersji koncertowej opery „Euryanthe” Carla Marii von Webera wydanej na płycie CD. Sezon operowy 2010/2011 inaugurowała występem w roli Liu w operze „Turandot” Pucciniego w Teatrze Operowym w Saarbrücken. W czerwcu 2011 wystąpiła na Festiwalu Gwiazd Białych Nocy w Petersburgu pod dyrekcją Velerego Gergieva śpiewając najnowsze dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Powiało na mnie morze snów”.

W kwietniu 2012 zadebiutowała w Operze Wrocławskiej  roli Desdemony („Otello” Verdiego).  W lipcu 2009 ukazał się jej debiut fonograficzny z pieśniami Szymanowskiego.
Izabela Matuła reprezentowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry