Alexander Vedernikov

dyrygent
Alexander Vedernikov

fot. Marco Borggreve

Aleksander Vedernikov urodził się w Moskwie w rodzinie muzyków. Studiował w moskiewskim Konserwatorium, gdzie w 1990 roku uzyskał dyplom. W latach 1988–1990 pracował w Teatrze Muzycznym im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki w Moskwie. Między 1988 i 1995 rokiem pełnił rolę zastępcy dyrygenta Orkiestry Symfonicznej im. Czajkowskiego, z którą odbywał tournée po Austrii, Niemczech, Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii.

W latach 2001–2009 Aleksander Vedernikov pełnił funkcję dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta Teatru Bolszoj. Wśród jego zasług wymienia się przywrócenie teatrowi jego dawnej, znakomitej reputacji artystycznej.

Dyrygował licznymi przedstawieniami, w tym operami „Borys Godunow” w oryginalnej instrumentacji Musorgskiego (2007), „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego (2006), „Turandot” Pucciniego (2006), „Wojna i Pokój” oraz baletem „Kopciuszek” Prokofiewa (2005–2006). Opracował również serię koncertów symfonicznych, między innymi „Kopciuszka” Prokofiewa, „Potępienie Fausta” Berlioza, „Requiem” Verdiego, fragmenty oper Wagnera, jak również muzykę Straussa, Berga, Szostakowicza, Swiridowa.

Maestro Vedernikov odnosił sukcesy nie tylko w Rosji – jest także regularnie zapraszany na występy w całej Europie, w szczególności przez Londyńską Orkiestrę Filharmoniczną, orkiestrę Bayerischer Rundfunk Orchestra (na osobiste zaproszenie Marissa Jansonsa), Orkiestrę Szwajcarii Włoskiej (z Marthą Argerich), Niderlandzką Orkiestrę Symfoniczną, Orkiestrę Symfoniczną BBC, Sztokholmską Orkiestrę Filharmonii Królewskiej, Göteborską Orkiestrę Symfoniczną, Orkiestrę Filharmonii Hamburskiej oraz orkiestry Teatro Comunale di Firenze i Teatro Comunale Cagliari. Występował również na prestiżowych scenach operowych, takich jak mediolańska La Scala, La Fenice, Teatro Comunale Bologna, Teatro Reggio Turin, rzymski Teatro Dell’Opera i paryska Opéra Bastille.

Od 2003 roku jest członkiem Kolegium Dyrygentów Rosyjskiej Orkiestry Narodowej, która występowała we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2004 roku Aleksander Wiediernikow zadebiutował w Carnegie Hall i w waszyngtońskim Kennedy Center.
Obecnie jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Odense i Opery w Trondheim.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry