Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku

Karolina GutowskaKarolina Gutowska skrzypce
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec mgr Krystyny Rychlickiej (obecnie w zastępstwie mgr Szymona Morusa). Jest uczestniczką i laureatką wielu konkursów solowych jak i kameralnych. Zdobyła m.in. III miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (2006), II miejsce w grupie młodszej w II Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim (2008), V miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. rodziny Grobliczów w Krakowie (2010), I miejsce z trio fortepianowym na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oleśnicy (2010). Wielokrotnie brała również udział w mistrzowskich warsztatach i kursach muzycznych pod okiem profesorów polskich i zagranicznych (K. A. Kulka, W. Wiłkomirska, J. Stanienda, B. Bryła, S. Cartledge, P. Munteanu, G. Michel).

 

Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.  im. Feliksa Nowowiejskiego w GdańskuOrkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.  im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku
Orkiestra Symfoniczna istnieje w OSM II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku już ponad pół wieku. Zespół pracował pod kierunkiem wielu dyrygentów m.in.: Zygmunta Rycherta, Waldemara Górskiego, Moniki Stefaniak. Najdłużej, ponad 30 lat Orkiestra grała pod batutą prof. Elżbiety Wiesztordt, osiągając sukcesy w kraju i poza granicami. Od 2010 roku  orkiestrę prowadzi Sylwia Anna Janiak. Obecnie w skład zespołu wchodzi 70 instrumentalistów. Orkiestra występuje na wielu cyklicznych koncertach m.in.: Koncercie Świątecznym na Politechnice Gdańskiej, Koncercie Dyplomantów w Akademii Muzycznej, Koncercie Muzyki Współczesnej „Ku przyszłości” w ramach Gdańskiego Festiwalu Nauki, Koncertach kompozytorskich w Akademii Muzycznej. Co roku zespół uczestniczy również w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Muzyków Eurounionorchestries w Świeradowie Zdroju. Członkowie orkiestry osiągają liczne sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach i przesłuchaniach, na kursach mistrzowskich oraz festiwalach muzycznych. Bogaty repertuar Orkiestry obejmuje utwory kompozytorów od baroku do współczesności. W programach koncertowych dominuje muzyka klasyczna (symfoniczna i kameralna), filmowa i musicalowa.

 

Sylwia Anna JaniakSylwia Anna Janiak dyrygent
Absolwentka ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Podejko. Obecnie dyplomantka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na dwóch wydziałach: Instrumentalnym – specjalność: skrzypce, w klasie prof. Krystyny Jureckiej oraz Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki – specjalność: dyrygentura symfoniczno-operowa, w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt.
Współpracowała z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą: Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Elbląską, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej, Radio Pilsen Philharmony Orchestra z Czech, Winterthur Chamber Orchestra, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Od września 2010 roku prowadzi Orkiestrę Symfoniczną OSM II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.  
W sierpniu 2010 i 2011 roku wraz z Orkiestrą Symfoniczną OSM II st. im. F. Nowowiejskiegow Gdańsku oraz z Wielką Orkiestrą Festiwalową koncertowała podczas Festiwalu Młodych Muzyków Eurounionorchestries w Świeradowie Zdroju. Co roku wykonuje muzykę współczesną na Koncercie „Ku Przyszłości”, który odbywa się w ramach Gdańskiego Festiwalu Nauki oraz na koncertach kompozytorskich w Gdańskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła na Kursie Mistrzowskim Maestro Gabriela Chmury w Krakowie, podczas którego została wytypowana do Koncertu Finałowego z Orkiestrą Symfoniczną.
Zakwalifikowała się, jako najmłodszy uczestnik do V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2011). W sierpniu 2011 roku założyła Fundację Wspierającą Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia, której priorytetowym projektem jest założenie orkiestry symfonicznej Bałtycka Filharmonia Młodych. 25 lutego 2012roku  odbył się koncert inaugurujący działalność BFM, podczas którego dyrygentka poprowadziła m.in. I Symfonię D-dur „Tytan” Mahlera. Jest inicjatorem i współorganizatorem I Letnich Warsztatów Orkiestrowych Bałtyckiej Filharmonii Młodych (2012). Od października 2011 roku  jako stażystka na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Gdańskiej Akademii Muzycznej prowadzi zajęcia ze studentami z czytania partytur i dyrygowania.
W listopadzie 2011 roku  otrzymała Stypendium Rektora Akademii Muzycznej dla najlepszych studentów.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry