Nikita Boriso-Glebsky

skrzypce

Nikita Glebsky

Nikita Boriso-Glebsky urodził się w południowej Rosji. Po ukończeniu Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem Prof. Eduarda Gracha i Tatiany Berkul, objął stanowisko artysty rezydenta w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii, pod kierunkiem Augustina Dumay. Od 2007 pozostaje wyłącznym artystą Moskiewskiego Towarzystwa Filharmonicznego.

Drogę do sławy artyście utorowały w 2010 r. wygrane na międzynarodowym konkursie im. Jeana Sibeliusa i na Międzynarodowym Konkursie im. Fritza Kreislera. Jest również laureatem innych prestiżowych konkursów, w tym im. Czajkowskiego, Królowej Elżbiety i Konkursu Muzycznego w Montrealu.

Boriso-Glebsky występował z wieloma rosyjskimi i europejskimi orkiestrami, w tym z Orkiestrą Symfoniczną Teatru Maryjskiego, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną NDR (Hanower), Orkiestrą Kameralną Amadeus (Polska) i Litewską Orkiestrą Państwową, prowadzonymi przez takich dyrygentów jak Valery Gergiev, Christoph Poppen, David Geringas, Yuri Simonov, Maxim Vengerov i Agnieszka Duczmal.
Występuje regularnie na wielu festiwalach w Europie: Salzburg Festspiele, Rheingau, „Grudniowe Noce” Ś. Richtera w Moskwie, Beethovenfest w Bonn, letni festiwal w Dubrovniku i Gwiazdy Białych Nocy w Petersburgu.

Poza występami solowymi, Nikita Boriso-Glebsky chętnie współpracuje ze znanymi muzykami, między innymi z Rodionem Szczedrinem, Natalią Gutman, Augustinem Dumay, Borisem Berezovskym, Aleksandrem Kniazevem, Raphaelem Wallfischem, Jian Wang, Davidem Geringas i wieloma innymi.

W 2009 r. otrzymał od Fundacji Maji Plisieckiej i Rodiona Szczedrina (USA) nagrodę specjalną Skrzypka Roku.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry