Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie
Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie
Orkiestrę tworzą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. i Państwowej Szkoły Muzycznej II st.
Skład orkiestry i jej brzmienie zmienia się wraz z kolejnymi pokoleniami uczniów, którzy doskonaląc swoje umiejętności muzyczne nadają temu zespołowi indywidualny rys i niepowtarzalny charakter wydobywany przez dyrygenta prowadzącego zespół. Na przestrzeni lat orkiestrę prowadziło wielu nauczycieli – dyrygentów: Jan Wołowiec, Tadeusz Chachaj, Stanisław Szabat, Stefan Ząbek, Andrzej Jakubowski oraz Andrzej Szypuła. Od września 2006 roku orkiestrą ZSM Nr 1 kieruje Robert Naściszewski – koncertmistrz Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz nauczyciel gry na skrzypcach w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.
Orkiestra pod batutą Roberta Naściszewskiego zrealizowała już dość bogaty i ambitny program. Wśród granych utworów są m.in. Symfonia h–moll F. Schuberta, Taniec słowiański g–moll A. Dvořáka, Mała suita W. Lutosławskiego, Polonez – W. Kilara, Polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, Walc z baletu „Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego, Suita z opery „Carmen” G. Bizeta, Etiuda b – moll K. Szymanowskiego.
Orkiestra prezentowała również utwory z solistami i chórem. Wśród takich utworów są m.in.: Msza Koronacyjna W.A. Mozarta, Mazur z opery „Straszny dwór” S. Moniuszki, „Boleras sevilianas” E. Fabreza, Koncert fortepianowy e – moll F. Chopina, Przetańczyć całą noc F. Loewe w aranżacji Tomasza Chmiela.
Z wielkim uznaniem przyjęty był koncert pod nazwą „Muzyka filmowa”, w którym fragmenty muzyki z filmuorkiestra wykonała nastrojowy Walc z filmu „Noce i dnie” oraz „Gladiator” i „Piraci z Karaibów” w aranżacji Tomasza Chmiela.
Batuta Roberta Naściszewskiego wspaniale mobilizuje młodzież obydwu naszych szkół muzycznych II stopnia.
Robert Naściszewski dyrygent
Muzyk – skrzypek, zatrudniony w Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie na stanowisku koncertmistrza orkiestry od 1 września 1994 roku. Występuje także jako solista – skrzypek oraz dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii. Artysta uczestniczy w wielu formach działalności Filharmonii: koncerty wyjazdowe na terenie całego kraju, zagraniczne tournée koncertowe (Francja, Hiszpania, Szwecja, USA), nagrania płytowe, edukacja muzyczna młodzieży szkolnej na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego.
Działalność artystyczna Roberta Naściszewskiego nie ogranicza się do pracy w Filharmonii. Jest również aktywnym inicjatorem oraz popularyzatorem życia muzycznego w dziedzinie kameralistyki – współzałożycielem Kwintetu Smyczkowego „Kameraliści Rzeszowscy” działającego w ramach Stowarzyszenia „Musicus”, regularnie koncertującego na terenie Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego, m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, a ostatnio podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu „Tempus Paschale” w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku.
Robert Naściszewski jest również pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, gdzie prowadzi od wielu lat klasę skrzypiec, a od 2006 roku orkiestrę symfoniczną. Jego absolwenci z powodzeniem podejmują studia w akademiach muzycznych, a orkiestra pod jego batutą odnosi sukcesy, m.in. w cyklicznych koncertach „Młodzież naszemu Miastu” organizowanych dla miasta Rzeszowa i regionu.
Dorobek artystyczny Roberta Naściszewskiego został uhonorowany Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, nagrodami dyrektora Filharmonii Rzeszowskiej w latach: 1995, 2000 i 2007, Prezydenta Miasta Rzeszowa w roku 1998 oraz Wojewody Rzeszowskiego w roku 1996.