Trio Wanderer

Trio Wanderer

fot. Marco Borggreve

Jean-Marc Phillips-Varjabédian skrzypce
Raphaël Pidoux wiolonczela
Vincent Coq fortepian

W 2012 roku Trio Wanderer świętuje 25-lecie istnienia. Chwalone przez międzynarodową prasę za wyjątkową wrażliwość, niemal telepatyczne zgranie i doskonałe opanowanie gry na instrumentach, jest dziś jednym z najlepszych zespołów kameralnych na świecie. Trio, utworzone w 1987 roku w paryskim Konserwatorium, szkoliło się pod okiem największych mistrzów, takich jak Jean-Claude Pennetier, Jean Hubeau, Menahem Pressler z Beaux-Arts Trio i członkowie Kwartetu Amadeus.

Zespół został laureatem konkursu ARD w Monachium w 1988 roku i Konkursu Muzyki Kameralnej im. Fischoffa w USA w 1990 roku, brał też udział w kursach mistrzowskich muzyki kameralnej na festiwalu La Roque d’Anthéron, które jego członkowie prowadzą dziś jako profesorowie. Trio zapraszane było na prestiżowe festiwale – w Edynburgu, Montreux, Szlezwiku-Holsztynie, na Schwetzinger Festspiele, Rheungau Musiksommer, w Osace – i znalazło się na afiszach scen operowych, takich jak Théâtre des Champs-Elysées, La Scala w Mediolanie, Tonhalle w Zurychu, Teatro Municipal w Rio de Janeiro i Kioi Hall w Tokio. Zespół, wyróżniający się także w repertuarze koncertów na dwa i trzy instrumenty, występował u boku znanych orkiestr, takich jak Francuska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Radia Berlińskiego oraz Sinfonia Varsovia, pod batutą takich dyrygentów jak Yehudi Menuhin, James Conlon, Ken-David Masur, François-Xavier Roth i Charles Dutoit.

Nagrawszy dwie płyty dla wytwórni Sony Classical, w 1999 roku zespół nawiązał współpracę z Harmonia Mundi, dla której nagrał 9 płyt poświęconych szerokiemu repertuarowi utworów na trio – od Haydna, poprzez Schuberta i Brahmsa (komplet dzieł), Mendelsohna, Ravela, Chaussona, Saint-Saënsa, Smetanę, Szostakowicza, po Messiaena – jak również na kwintet („Pstrąg” Schuberta, „Kwintet” Hummela) oraz utworom koncertowym („Koncert potrójny” Beethovena pod batutą Jamesa Conlona). Wymienić można również album zawierający pieśni ludowe Beethovena, Haydna i Pleyela, nagrane z austriackim barytonem Wolfgangiem Holzmairem (Cyprès Record), oraz kilka płyt z dziełami kompozytorów współczesnych, takich jak Thierry Escaich, Bruno Mantovani, F.M. Beyer i Marco Francescini. Nagrania te były wielokrotnie wyróżniane przez krytyków, a ostatni album utworów na trio Mendelssohna został uznany przez New York Times za wzorcowy. Komplet utworów na trio Beethovena ukazał się nakładem Harmonia Mundi, a płyta z utworami muzyki kameralnej Bruno Mantovaniego zostanie niedługo wydane przez Mirare.

W sezonie 2012–2013 Trio Wanderer ma w planach występy w Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, w Akwizgranie, gdzie rozpoczyna trzyletnią współpracę z towarzystwem koncertowym Accordate, na Festiwalu w Salzburgu, jak również w Danii, Norwegii, na Tajwanie i w Japonii.

Trio Wanderer trzykrotnie (w 1997, 2000 i 2009 roku) otrzymało nagrodę Victoire de la Musique w kategorii „Najlepszy zespół instrumentalny”.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry