Nikolai Lugansky

fortepian
Nikolai Lugansky

fot. Caroline Doutre

Nikolai Lugansky, błyskotliwy laureat Konkursu Bachowskiego w Lipsku oraz konkursów imienia Rachmaninowa i Czajkowskiego, jest dziś czołowym pianistą międzynarodowej sceny muzycznej – na jego koncertach każdego roku sale są pełne, czy to w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Brukseli, czy też w Nowym Jorku lub Tokio.

Specjalizuje się w szerokim repertuarze: od Mozarta, poprzez Chopina, Czajkowskiego i Ravela, do Bartóka. Gra z towarzyszeniem światowej sławy orkiestr, takich jak Orkiestra Paryska, Francuska Orkiestra Narodowa, Królewska Orkiestra Concertgebouw, orkiestry symfoniczne San Francisco, Chicago, Pittsburga i Cincinnati, występuje pod batutą dyrygentów takich jak Wladimir Aszkenazi, Charles Dutoit, Emmanuel Krivine czy Marek Janowski.
Partneruje w muzyce kameralnej Wadimowi Repinowi oraz Leonidasowi Kavakosowi i jest zapraszany na wielkie festiwale oraz regularnie występuje w La Roque d’Anthéron, Verbier, Baden-Baden, Salzburgu i na festiwalu BBC Proms w Londynie. Pośród jego ostatnich występów można wymienić recitale w Théâtre des Champs-Elysées, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie i Konzerthaus w Wiedniu, tournée koncertowe z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną i Wladimirem Jurowskim, z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej i Markiem Janowskim oraz z Rosyjską Orkiestrą Narodową pod batutą Michaiła Pletniewa.

Jego nagrania dla Warner Classics otrzymały wiele wyróżnień: Diapason d’Or za „Etiudy” i „Preludia” Chopina, jak również za „Preludia” i „Momenty Muzyczne” Rachmaninowa, nagrodę Echo Klassik za komplet koncertów Rachmaninowa pod batutą Sakari Oramo, nagrodę Gramophone Editor’s Choice za „Koncert nr 1” Czajkowskiego. Album zawierający nagranie „III Sonaty”, „Scherza nr 4” i „Fantazji Impromptu” Chopina ukazał się nakładem wytwórni Onyx Classics, a Naïve-Ambroisie, z którą Nikołaj Luganski podpisał kontrakt na wyłączność, wydała w 2012 roku nową płytę z utworami Liszta.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry