Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi

Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi

Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi
Chór mieszany ZSM w Łodzi powstał w roku 2000. Od początku jego istnienia prowadzi go dr Dawid Ber, a od roku 2011 asystentem dyrygenta jest mgr Patryk Kobylarczyk.
Zespół wykonuje repertuar zarówno a cappella jak i pozycje wielkiego repertuaru oratoryjnego, a także muzykę musicalową i utwory w stylu gospel. Utwory wokalno – instrumentalne prezentowane były przy współudziale Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej lub Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, w ramach koncertów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, m.in. w cyklu „Młodzi w Łodzi”, w także we wnętrzach sakralnych i salach koncertowych Łodzi. Zostały  również  nagrane w postaci płyt CD wydanych przez ZSM. 
Chórem dyrygowali: Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Barbara Sobolczyk, Andrzej Straszyński Tadeusz Wicherek, Grzegorz Wierus,  Dawid Ber, Patryk Kobylarczyk.
Chór koncertował w ramach festiwalu Eurotreff Musik (2004, 2005) w Wehr i Biberach w Niemczech, a w maju 2009 roku we Włoskim Reggio Emilia, wraz z tamtejszą orkiestrą miejską.
W listopadzie i grudniu 2004 roku  zespół nagrał płytę CD z aktualnym repertuarem chóru.
Jest laureatem wielu festiwali: I nagroda na VII Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2004), I nagroda na I Regionalnych Przesłuchaniach Chórów Szkół Muzycznych Regionu Łódzkiego w Skierniewicach (2005), I nagroda na III Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim (2006).II nagroda na IX Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2006), I nagroda w II Regionalnych Przesłuchaniach Chórów Szkół Muzycznych Regionu Łódzkiego w Skierniewicach (2007), I nagroda na IV Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” w Ostrowie Wielkopolskim (2008), Grand Prix na XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cantate Deo” w Rzeszowie (2008), I miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu „Cantio Lodziensis” (2008), Grand Prix w III Regionalnych Przesłuchaniach Chórów Szkół Muzycznych Regionu Łódzkiego w Skierniewicach (2009).
W lutym 2005 roku  chór występował w koncercie inaugurującym rozpoczęcie roku jubileuszowego 90-lecia Filharmonii Łódziej.
W latach 2010 i 2011 Chór współpracował z chórem i orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, przy wykonaniu dzieł oratoryjnych A. Brucknera i F. Nowowiejskiego.

Patryk KobylarczykPatryk Kobylarczyk dyrygent
Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w specjalności Edukacja Artystyczna, w klasie dyrygowania dr Dawida Bera
W 2010 roku rozpoczął naukę w ramach Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego  Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest współzałożycielem i czynnym członkiem Chóru Kameralnego „Vivid Singers” działającego od 2005 roku i zdobywającego liczne nagrody w konkursach i festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą, m. in. w Czechach,  Austrii.
Od 2005 roku  współpracuje z chórem Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
W latach 2009-2010 był asystentem dyrygenta Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu, a od września 2010 roku pełni funkcje dyrygenta Chóru. Od 2010 roku  prowadzi chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.Od września 2010 roku  prowadzi klasę gitary w Społecznym Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Od września 2011 roku  pełni funkcję dyrygenta Chóru Mieszanego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi oraz Chórów: dziecięcego i mieszanego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów z prowadzonymi przez siebie zespołami, nagranie płyty CD Radość dziś nastała z repertuarem kolędowym w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia, a także kilka nagród na ogólnopolskich konkursach i festiwalach chóralnych, m. in. w Rzeszowie, Gnieźnie, Barczewie i Chełmnie oraz Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Namestovie – Słowacja.

Dawid BerDawid Ber dyrygent
Ukończył studia w zakresie Teorii Muzyki w klasie prof. Franciszka Wesołowskiego oraz Studium Prowadzenia Zespołów Wokalnych i Wokalno–Instrumentalnych Akademii Muzycznej w Łodzi (1998).  
W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W latach 1995-1999 był etatowym pracownikiem Chóru Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W latach 1996-1998 prowadził działalność pedagogiczną i dyrygencką w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H.enryka Wieniawskiego w Łodzi. Działalność tę kontynuuje od 1998 roku w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Był również pedagogiem VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, Państwowej Szkoły Muzycznej I  i II st. w Piotrkowie Trybunalskim, Społecznej Szkole Muzycznej II st. przy Polskim Instytucie Muzycznym.
W latach 2004–2011 pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Muzycznych  im. Stanisława  Moniuszki w Łodzi. 0d 2008 roku zatrudniony w Katedrze Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiekstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę dyrygowania, obecnie na stanowisku adiunkta.
Od 1992 roku nieprzerwanie prowadzi chór mieszany Kościoła Chrześcijan Baptystów  w Łodzi. W 1996 roku założył i przez 8 lat prowadził Zespół Wokalny „Alla Camera”. Również w 1996 roku został kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu, który nadal prowadzi.W latach 2002 – 2005 prowadził Chór Nauczycielski w Łodzi.
Od 2005 roku  jest dyrygentem Chóru Kameralnego „Vivid Singers”.  W sezonie 2010/2011 współpracował z Chórem Mieszanym Filharmonii Łódzkiej im. Artura. Rubinsteina, od roku 2011 jest Chórmistrzem Chóru Filharmonii Łódzkiej.
Z prowadzonymi przez siebie chórami uzyskał szereg nagród i wyróżnień na licznych festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą.
Koncertował wielokrotnie w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Belgii, Danii, w Czechach, we Włoszech oraz na Litwie.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry