Motion Trio

Motion Trio

fot. Jacek Poremba

Janusz Wojtarowicz akordeon
Paweł Baranek akordeon
Marcin Gałażyn akordeon

Polskie trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza, twórcy idei „tria akordeonowego”, które przekształciło się w zespół grający muzykę poważną, na podobieństwo kwartetu smyczkowego.

Janusz Wojtarowicz, autor większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu, laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 36 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Motion Trio występowało w wielu prestiżowych salach koncertowych, w tym w Operze Narodowej w Warszawie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w wiedeńskim Konzerthaus, w Barbican Centre w Londynie i w Comédie-Française w Paryżu.

Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, WDR Rundfunkorchester Köln, Deutsches Filmorchester Babelsberg, Sinfonietta Riga, Rio de Janeiro Orquestra do Theatro Municipal i z Orkiestrą Kameralną AUKSO.

Na przestrzeni ostatnich lat Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem, prowadził kursy mitrzowskie m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music, paryskim Konserwatorium Narodowym czy University of Chicago.

Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych – pisał francuski „Le Monde”.

Francuski Liberation: „Ci, którzy postrzegają akordeon jako instrument przestarzały, po koncercie Motion Trio radykalnie zmieniają swój pogląd…”

Frankfurter Allgemeine Zetung: „Trio gra po mistrzowsku, przy pomocy sugestywnych brzmień…”

„To zupełnie nowy muzyczny byt, doskonały przykład współczesnej kameralistyki polskiej, czytamy w Gazecie Wyborczej.

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry