Polska Orkiestra Kameralna

Polska Orkiestra Kameralna

fot. Piotr Gajda

Historiazespołu sięga 1972, kiedy to z formacji powołanej do życia przez Stefana Sutkowskiego, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, wyłoniła się grupa muzyków aspirujących do samodzielnej gry koncertowej. Na czele 24-osobowej grupy smyczków stanął Jerzy Maksymiuk.
W 1973 zespół przyjął nazwę Polskiej Orkiestry Kameralnej, a jego pierwsze występy okazały się wielkim sukcesem. Najwyższym standardom artystycznym towarzyszyła doskonała organizacja pracy i profesjonalizm działania, który zawdzięczano osobie swego managera i wicedyrektora – Franciszka Wybrańczyka (1934–2006).

Przełomowym wydarzeniem w historii zespołu stało się brytyjskie tournée w 1977 i prestiżowy kontrakt z firmą EMI, dla której orkiestra nagrała kilkanaście płyt.

POK występuje w najważniejszych salach koncertowych świata i współpracuje ze światowej sławy solistami i dyrygentami. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła baroku i klasycyzmu oraz muzyka współczesna. Orkiestra dokonała także wielu polskich i światowych prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz nagrała wiele płyt dla najsłynniejszych wytwórni, otrzymując za nie liczne nagrody fonograficzne.

Mimo rozstania z Maestro Maksymiukiem w 1983, POK działa do dziś.
W latach 2002–2008 kierownictwo orkiestry sprawował słynny skrzypek – Nigel Kennedy.
Jej działalność artystyczną wspiera Polservice Kancelaria Rzeczników Patentowych oraz Bank BPH.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry