Dmitri Liss

dyrygent

Dmitri LissPierwszy dyrygent i dyrektor artystyczny Uralskiej Orkiestry Symfonicznej, Laureat Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej w 2008 r.

Dmitri Liss ukończył Konserwatorium w Moskwie, w którym studiował pod kierunkiem dyrektora muzycznego Moskiewskiej Orkeistry Filharmonicznej, prof. Dymitra Kitajenki. Dmitri Liss rozpoczął pracę z tą orkiestrą jako asystent prof. Kitajenki. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu dla młodych dyrygentów im. Lovro Matacica (Zagrzeb, 1995). Od 1995 r. Dmitri Liss jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Uralskiej Orkiestry Symfonicznej. Od 1991 do 1995 r. był głównym dyrygentem Kuźnieckiej Orkiestry Symfonicznej. W latach 1997-1999 był głównym dyrygentem strony rosyjskiej w Amerykańsko-Rosyjskiej Orkiestrze Młodzieżowej. Najnowszym osiągnięciem jest objęcie przez Lissa stanowiska asystenta dyrygenta w Rosyjskiej Orkiestrze Państwowej (1999-2003).

Liss koncertował na całym świecie. Jako dyrygent gościnny występował z Rosyjską Orkiestrą Państwową, Moskiewską Orkiestrą Filharmoniczną, Petersburską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Radia Moskiewskiego, KBS Symphony (Korea), Orkiestrą Filharmoniczną w Bergen, Orkiestrą Symfoniczną w Trondheim (Norwegia), Orkiestrą Symfoniczną Radia Holenderskiego, Residentieorkest, Noord Nederlands Orkest (Holandia), Orkiestrą Symfoniczną w Bern (Szwajcaria), Orkiestrą Filharmoniczną w Osaka (Japonia), Pacific Symphony (USA), Winnipeg Symphony (Kanada), Orchestre Philharmonique de Strasbourg (Francja), Orkiestrą Symfoniczną w Malmö, Orkiestrą Symfoniczną w Norrkoping (Szwecja), Orkiestrą Symfoniczną ARSIAN Musica (Hiszpania), Orkiestrą Filharmoniczną w Jenie, Staatsorchester Rheinische Philharmonie (Niemcy), Orkiestrą La Novi Musici (Włochy), Orkiestrą Filharmoniczną im. Janacka (Czechy), Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, NOSPR (Polska), Orkiestrą Filharmoniczną w Zagrzebiu (Chorwacja), Budapeszteńską Orkiestrą Filharmoniczną (Węgry), Estońską Orkiestrą Państwową, Litewską Orkiestrą Państwową i wieloma innymi.

W lutym 2009 r. po raz pierwszy poprowadził Orchestre National de France. Na koncercie w roli solisty wystąpił Arkadi Volodos. Liss otrzymał ponowne zaproszenie na występ z orkiestrą w 2010 r.

D. Liss występował z takimi artystami jak M. Rostropowicz, G. Kremer, M. Pletniew, A. Gavrilov, B. Berezovsky, W. Marsalis, J. Baszmet, W. Tretjakow, W. Repin, S. Mintz, G. Apap, A. Suwanai, N. Gutman, C. Carr, S. Gabetta, A. Kniazev, B. Belkin, P. Donohoe, C. Katsaris i D. Bashkirov. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, w tym La Folle Journée w Nantes i w Tokio, Festival Radio France de Montpellier, Festival de Piano de La Roque d’Anthéron, Europalia w Belgii i w festiwalu orkiestr symfonicznych w Moskwie.
W sezonie 2005-06, D. Liss nagrał aż 6 płyt, w tym dla wytwórni Warner Classics: z VI i X Symfonią Miaskowskiego, I Koncertem Fortepianowym Czajkowskiego, Koncertem Fortepianowym Chaczaturiana (jako solista wystąpił Boris Berezovsky), natomiast dla wytwórni Mirare Harmonia Mundi komplet koncertów fortepianowych Rachmaninowa z Borisem Berezovskym, VI Symfonię Czajkowskiego, poemat symfoniczny Francesca da Rimini oraz Szecherezadę i Uwerturę Wielkanocną Rimskiego-Korsakowa. Najnowszym nagraniem dla Mirare jest II Koncert Fortepianowy Brahmsa z Borisem Berezovskym i Uralską Orkiestrą Filharmoniczną.

W zeszłym sezonie artystycznym Liss występował z Orchestre National de Lille (grudzień 2011), w Nantes i w Tokio podczas festiwalu La Folle Journée z Uralską Orkiestrą Filharmoniczną (luty, maj 2012) i w Lizbonie z Lizbońską Orkiestrą Symfoniczną (kwiecień 2012). We wrześniu wystąpi w Brukseli z Orchestre National de Belgique, a w listopadzie w Bukareszcie z Borisem Berezovskym i Bukareszteńską Orkiestrą Filharmoniczną.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry