George Tchitchinadze

dyrygent
George Tchitchinadze

fot. Gela Megrelidze

George Tchitchinadze jest jednym z najbardziej cenionych gruzińskich artystów. Uczył się gry na fortepianie pod okiem V. Gabrielowa i I. Naumowej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Gnessina w Moskwie, a następnie u E. Rusishviliego w Konserwatorium w Tbilisi. Niedługo potem rozszerzył swoją edukację o utwory liryczne i dyrygenturę symfoniczną, pogłębiał wiedzę w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Tokio w 2000 r.

W swojej krótkiej karierze dyrygował już wieloma orkiestrami gruzińskimi, jak również orkiestrami z innych rejonów świata. Niedawno miał okazję pogłębić współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, którą dyrygował w Holandii, Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii. Z formacją tą zadebiutował z resztą zeszłego lata na festiwalu La Roque d’Anthéron, gdzie odniósł wielki sukces. W marcu 2011 roku poprowadzi orkiestrę Het Orkest van het Oosten w Enschede w Holandii, a w 2012 roku rozpocznie współpracę z Orkiestrą Filharmoniczną Radia Holenderskiego.

Karierę w dziedzinie muzyki operowej, której jest pasjonatem, rozpoczął w 1998 roku, dyrygując na koncercie galowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. W 2000 roku został mianowany profesorem i dyrygentem w Konserwatorium Tbilisi, a od 2004 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, z którym w 2008 roku odbył tournée po Izraelu.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry