Kwadrofonik

Kwadrofonik

fot. Dariusz Senkowski

Emilia Sitarz fortepian
Bartłomiej Wąsik fortepian
Magdalena Kordylasińska instrumenty perkusyjne
Miłosz Pękala instrumenty perkusyjne

Kwadrofonik to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) i Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-Beats Duo). Kariera zespołu zaczęła się w 2006 roku, od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Właśnie wtedy krytyka muzyczna uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej.

Kwadrofonik to zespół w którym artyści prowadzą niezwykły dialog muzyczny w którym niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. Precyzja wykonania, żywiołowość, dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu z publicznością dają pełną gwarancję satysfakcji uczestników dźwiękowego widowiska tworzonego przez grupę. Muzycy w czasie pracy nad własnymi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji.

W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) „Svetozar Stracina” w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W tym samym roku kompozycje zespołu były prezentowane w programie „Late Junction” Radia BBC3.
Muzycy wspólnie wykonują również kompozycje oryginalnie tworzone na takie instrumentarium, wśród nich m. in. utwory Beli Bartóka, Georga Crumba, Rolfa Wallina, a utwory komponowane specjalnie dla zespołu (m.in. Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha – najbardziej oczekiwana premiera podczas Warszawskiej Jesieni w 2010 roku). Ważną rolę odgrywają autorskie transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Święta Wiosny Igora Strawińskiego (światowa premiera w wersji na dwa fortepiany i perkusję w 2008 roku) czy Mazurki i Harnasie Karola Szymanowskiego (w 2007 roku).

W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove”, wydana przez Polskie Radio, entuzjastycznie przyjęta przez krytyków za którą muzycy w 2009 roku otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk. Wkrótce ukaże się kolejna płyta zespołu, na której znajdą się własne opracowania baletów Strawińskiego i Szymanowskiego.

Zespół gościł już na wielu występach i festiwalach m. in. w Polsce, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Izraelu, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku, podczas obchodów dwusetnej urodzin Fryderyka Chopina muzycy wystąpili w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall i w Chicago Symphony Hall prezentując swój projekt łączący muzykę ludową z utworami Chopina. W 2011 zadebiutowali w Filharmonii Berlińskiej prezentując m. in. własną wersję Święta wiosny Igora Strawińskiego. Tego samego roku kwartet gościł w Izumi Hall (Osaka) w Japonii jak również na festiwalach muzyki współczesnej m.in. w Moskwie i Pekinie. W 2012 roku, w ramach 13. Festiwalu Kolory Polski Kwadrofonik, wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami wykonał legendarny utwór Steve’a Reich’a Music For 18 Musicians. Było to pierwsze wykonanie tego dzieła przez polskich muzyków.

Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry